На позив митрополита Китруса, Катарине и Платамона г. Георгија, а по благослову Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, и ове 2018. Године, организована је посета Грчкој за ученике и професоре три богословије; београдске, нишке и карловачке.
У организацији ВДС-а и ове године, као и претходне две, спојиле су се и збратимиле три богословије. Генерални секретар ВДС-а свештеник Владимир Марковић прихватио се велике одговорности око припреме и реализације доласка богословаца у Грчку. Богословци су кренули у пратњи протопрезвитера Бобана Стојковића, презвитера Ђорђа Мирковића и ђакона Немање Калема. Група је била смештена у одмаралишту митрополије, у Катерини, где су услови били веома пријатни. У овом одмаралишту нас је сачекао ђакон Бранислав Јоцић који је омогућио групи квалитетан превод са грчког језика.
Првих дана нашег боравка у Грчкој био је испуњен одмором. По Благослову митрополита Георгија нашег домаћина, позвани смо да узмемо учешће у литији у мјесту Лептокарија. Заједно са својим професорима ученици су присуствовали вечерњем богослужењу. У обраћању свим присутним верницима митрополит је поучио народ о лику Пресвете Богородице. Митрополит је нагласио да смо ми непрeстанo под окриљем Пресвете Богородице, и да је она наша велика заштитница. На крају обраћања митрополит је говорио о блискости наше две сестринске цркве. Посебну захвалност је упутио богословима који су на његово инсистирање отпевали на десетину богослужбених песама посвећених Пресветој Богородици.
Другога дана по доласку у Грчку, богословци су обишли манастир Св. Јефрема Сирина. Овај манастир се у Грчкој назива ,,рај на земљи“, у то су се уверили сви који су дошли да посете ову светињу. У манастирској цркви групи је изложен кратак историјат овог манастира. У порти манастира отпевани су тропари Светом Сави, Кирилу и Методију и Арсенију Сремцу. Трећег дана група је била распоређена у три Цркве у којима се по благослову митрополита Георгија служи литургија на српском језику. Богослови су били распоређени у три града Паралију, Неи Пори и Лептокарију. Након завршене литургије уследила је трпеза љубави.
Одлазак на планину Олимп, посета природњачком музеју и посета новом манастиру Светог Дионисија Олипског као и старом манастиру био је прави доживљај за целу групу. У природњачком музеју групи је испричано све о биљном и животињском свету планине Олимп. У музеју је представљена и 3D проекција спота о планини Олимп и олимпијској регији. Након што су нешто ново сазнали о географским карактеристикама планине Олимп упитили су се да сазнају и када је први пут Хришћанство стигло у ову олимпијску регију.
Нови манастир Светог Дионисија Олипског удаљен је 3кm од села Литохоро. Потиче из 1950.г. јер је стари манастир доживео велико разарање, пљачкање и рушење. У новом манастиру група је имала прилику да види и манастирску ризницу где су поред разних и многобројних списа и реликвија из времена турске владавине налази и већи број делића моштију многих светитеља. После новог манастира обишли су и стари манастир који је удаљен 17 кm, од новог манастира. Трагови овог старог манастира потичу из 1542. године. У овом старом манастиру живео је и сам Свети Дионисије. Након што су богословци отпевали неколико тропара уприличено је и мало окрепљење у манастирској гостопримници.
Сутрадан група је посетила археолошко налазиште Дион. Дион је значајан историјски град. У њему је Александар Македонски принео жртву када је кренуо у поход на Азију. Група је касније обишла и музеј града Дион гдје се може сазнати доста тога о том античком периоду.
Претпоследњег дана боравка Митрополит Георгије је одржао богословима предавање о свом искуству мисионарења у централној Африци. Као свештеник био је позван од стране патријарха Теодора да дође у град Кон-Гоу. Због познавања француског језика тада свештеник Георгије био је позван за предавача на Богословском Факултету у том граду. Митрополит је говорио о потешкоћама које је имао у току своје мисије у Африци и о великој скромности коју је видео у тим људима. ,,На почетку сам се бојао како ће и да ли ће мисија бити успешна. Требало ми је мало времена да се навикнем на тај менталитет народа који је другачији од Грчког. Касније сам схватио да можда људи тамо немају обућу и одећу али имају нешто много битније, а то је благо и чисто срце“, рекао је митрополит.
Митрополит је неколико пута нагласио да је у данашње време најбитније мисионарење, нарочито за тренутне свештенике, али и за оне што се припремају да ступе у свештенички чин. На крају предавања митрополит је изразио велико задовољство и упутио велику захвалност нашој Српској Православној Цркви што шаље богослове на оваква путовања јер је и то један вид мисионарења.
Те вечери богослови су били гости на панагирику у порти храма Свештеномученика Харалампија у Катерини у пратњи главне куварице Катарине и њеног супруга Димитрија. У овом храму се чувају мошти свештеномученика Харалампија и Елевтерија.
Последњи дан боравка у Грчкој био је посвећен обиласку храмова у Солуну. По доласку у Солуну група се најпре упутила на српско војничко гробље ,,Зејтинлик“ где ју је дочекао старина Ђорђе Михаиловић. У најкраћим цртама чувар овог гробља Ђорђе је говорио о Солунском фронту и о нашим славним прецима који су дали своје животе за нашу отаџбину Србију. Овде су се сви заједно помолили Богу за душе преминулих који су дали своје животе у пробоју Солунског фронта у Првом светском рату. Затим су обишли и цркву Светог Димитрија где су се поклонили и целивали мироточиве мошти Светога Димитрија. Обиласком цркве Свете Софије која је најстарија црква у Солуну завршено је ово десетодневно поклоничко путовање за богословце.
Милован Малић
Ученик 5. разреда Богословије Светих Кирила и Методија у Нишу